Czy botoks jest bezpieczny?

dsclinic

Czy botoks jest bezpieczny?

Czym jest botoks?

Toksyna botulinowa potocznie zwana botoksem jest neurotoksyną wytwarzaną przez pałeczki jadu kiełbasianego. Przede wszystkim jest to lek, a nie wyrób medyczny, dlatego też posiada wiele badań klinicznych oraz aprobatę FDA (Agencję Żywności i Leków). Toksyna botulinowa jest obecna w medycynie od ponad 60 lat ( pierwsze zastosowanie w leczeniu zeza w 1960 r.). Botox jako lek służy do leczenia zaburzeń neurologicznych (m. in. kurczu powiek, ogniskowej spastyczności), nadpotliwości pach, zaburzeń czynności pęcherza moczowego.
Jest to najlepiej przebadana substancja obecna w medycynie estetycznej. Jako, że jest to lek może być podana wyłącznie przez lekarza.

Jak działa toksyna botulinowa?

Mechanizm jej działania polega na odwracalnym porażeniu mięśni szkieletowych ( blokuje pracę wybranych mięśni mimicznych) w ten sposób powoduje wygładzenie skóry. Preparat ten działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, zapobiegając skurczowi tych mięśni oraz marszczeniu się skóry, prowadząc tym samym do rozluźnienia mięśnia i znajdującej się nad nim skóry. W efekcie działania toksyny botulinowej wyraz twarzy nie zmienia się, natomiast zmarszczki znikają. Zabieg botoksem powinien być wykonany przez lekarza.

Jakie zmarszczki można usunąć przy użyciu toksyny botulinowej?

Za pomocą botoxu można zredukować wszystkie zmarszczki mimiczne na twarzy oraz szyi. Zmarszczki poprzeczne na czole, kurze łapki (zmarszczki wokół oczu), zmarszczki między brwiami (lwia zmarszczka), zmarszczki na brodzie, zmarszczki na szyi, zmarszczki mimiczne.

Jakie są inne wskazania do ostrzykiwania botoksem?

Bruksizm, czyli zgrzytanie i zaciskanie zębów oraz nadpotliwość ( czoło, pachy, dłonie, stopy).

Jak wygląda zabieg?

Ostrzykiwanie toksyną botulinową wykonywane jest za pomocą cienkiej igły i jest prawie bezbolesne. Zabieg trwa około 30 minut. Botox nie wymaga rekonwalescencji i pozwala na niemal natychmiastowy powrót do codziennych zajęć. Iniekcje nie pozostawiają widocznych śladów, niewielkie grudki oraz zaczerwienienie po chwili znikają.

Jak często można robić Botox?

Pełny zabieg można wykonać w tej samej okolicy nie częściej niż co 3 miesiące.

Jak przygotować się do zabiegu? 

Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

Kiedy widoczne są efekty?

Pierwsze rezultaty można zaobserwować po około 7-14 dniach od zabiegu.

Jak długo utrzymuje się działanie botoksu?

Efekt zabiegu utrzymuje się od czterech do sześciu miesięcy.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu?

  • Ciąża oraz karmienie piersią
  • infekcje skóry w miejscu planowanych wstrzyknięć,
  • leki ( aminoglikozydy, cyklosporyna, pankuronium, chlorochina),
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.
  • Czy efekty stosowania botoxu są odwracalne?

    Jak najbardziej, działanie botoksu jest odwracalne i wraz z czasem słabnie, w zależności od okolicy poddanej zabiegowi, idywidualnych predyspozycji pacjenta oraz ilości zużytego botoxu, efekt utrzymuje się 3-6 miesięcy. Jeśli zdarzą się działania niepożądane, które najczęściej wynikają z migracji niewielkich ilości leku poza obszar podania, zazwyczaj ustępują w ciągu 2-6 tygodni.

    Kto może wykonywać zabiegi z użyciem botoxu?

    Ponieważ toksyna botulinowa jest lekiem , może zostać podana wyłącznie przez lekarza.

    Czy jeśli przestaniemy używać botoxu to zmarszczki się pogłębią?

    Nie, przez okres działania toksyny botulinowej zmarszczki nie będą się pogłębiać, ani tworzyć nowe (oczywiście tam, gdzie lek został podany). Jeśli pacjentka zdecyduje, że nie chce kolejnego zabiegu, jej skóra, mimika powrócą do stanu sprzed pierwszego podania toksyny botulinowej.

    Co to jest baby botox?

    Baby botox (mezobotox) to zabieg z użyciem minimalnych dawek toksyny botulinowej, który nie blokuje całkowicie aktywności mięśni mimicznych, a jedynie ją ogranicza.

    Czy zabieg z użyciem botoxu jest bolesny?

    Nie, większość zabiegów, jak podanie botoxu w okolicy twarzy, leczenie bruksizmu czy migren, nie wymaga znieczulenia. Wyjątkiem jest leczenie nadmiernej potliwości stóp i rąk, które wymaga znieczulenia kremem.

    Jakie są zalecenia po zabiegu z użyciem botoksu?

    Po zabiegu należy unikać pochylania głowy (przez około 4 godziny od wyjścia z gabinetu), picia alkoholu (przez 12 godzin) oraz masowania obszaru zabiegowego.

    Zapraszamy do DS CLINIC

    Facebook